Najczęściej zadawane pytania
Na czym polega terapia poznawczo-behawioralna?
Terapia jest rozmową, w czasie której dochodzimy do tego, co stanowi problem w Twoim życiu i próbujemy ustalić jego przyczyny. W terapii poznawczo-behawioralnej skupiamy się na myślach i zachowaniach, staramy się je dostrzec, poznajemy narzędzia, które pozwalają je badać i na nie wpływać. Umawiamy się też na różne prace własne, między spotkaniami, zwykle polegające na zapisaniu czegoś, zaobserwowaniu lub przeprowadzeniu eksperymentu – zawsze za Twoją zgodą.
Ile potrwa terapia?
Czas trwania terapii zależy od tego, z czym przychodzisz. Jeśli jest to bieżąca, tymczasowa trudność – może wystarczyć kilkanaście spotkań. Jeżeli jednak chcesz pracować nad problemami, które towarzyszą Ci od wielu lat, to warto przygotować się na dłuższą współpracę – omówimy to i Ty zdecydujesz, ile czasu chcesz poświecić na terapię.
Potrzebuję paru spotkań, czy dłuższej terapii?
Częstotliwość spotkań zależy od tego, czy potrzebujesz wsparcia czy terapii – niżej wyjaśniam różnicę.
Wsparcie (spotkania niesystematyczne, doraźne) jest potrzebne w kryzysie, gdy potrzebujemy rozmowy o trudności, którą przeżywamy. Podczas spotkań z psychologiem doświadczamy jego nieoceniającej obecności. Poznajemy techniki, które mogą przynieść w trudnym momencie ulgę. Wsparcie jest krótkotrwałe – może trwać kilka albo kilkanaście spotkań.
Terapia (systematyczne spotkania przez dłuższy czas) to zupełnie coś innego. W terapii pracujemy nad trwałą zmianą w życiu, która może dotyczyć poprawy w relacji z ludźmi, w pracy, na uczelni, czy innych długotrwałych problemów. Stawiamy sobie cele i realizujemy prace domowe – aby jak najefektywniej pracować pomiędzy sesjami psychologicznymi. Terapia trwa od kilku miesięcy do kilku lat.
Jak często trzeba się spotykać?
Jeśli potrzebujesz wsparcia - czyli rozmowy, towarzyszenia w trudnym momencie - to regularne spotkania nie są konieczne. Możemy spotykać się wtedy, gdy potrzebujesz - o ile będą wolne terminy.
Terapia to zupełnie coś innego. W terapii pracujemy systematycznie nad celami, minimum 2 razy w miesiącu, a najlepiej co tydzień. To zależy od zgłaszanego problemu. Nie prowadzę i nie rekomenduję terapii nieregularnej.
Co można robić, żeby terapia była skuteczna?
Możesz mieć wpływ na skuteczność terapii na wiele sposobów.
Bardzo istotna jest regularność sesji – terapia może pomóc tylko, jeśli faktycznie się odbywa.
Wpływ na efekty ma też praca pomiędzy sesjami – to Ty decydujesz o tym, czy i ile pracy własnej zrealizujesz. Terapeuta nie pełni tu roli policjanta, który odpytuje, kontroluje lub rozlicza.
Warto zadbać też o odpowiednie warunki na sesji, czyli wybór takiego miejsca, gdzie czujesz się bezpiecznie i wygodnie, najlepiej jeśli jest to osobny pokój, gdzie nikt przed godzinę nie wejdzie. Terapia nie powinna odbywać się w miejscu publicznym, w obecności rodziny lub samochodzie – poza szczególnymi sytuacjami.
Sprzęt – lepiej korzystać z dużego ekranu np. komputera, gdy rozmówca jest dobrze widoczny, nawiązujemy z nim kontakt wzrokowy.
Bardzo istotna jest szczerość, jeśli pojawiają się wątpliwości, trudności, pytania – warto omawiać je na bieżąco z terapeutą. Nie warto trzymać ich w sobie lub omawiać poza terapią – wtedy nie ma szansy na ich wspólne rozwiązanie.
Czy w czasie terapii może być trudno?
Tak, w terapii dotykamy takich obszarów w Twoim życiu, które mogą wywoływać bolesne uczucia. To naturalne. Celem terapii jest akceptacja i nauka życia ze wszystkimi emocjami. Także tymi, których wolimy unikać, jak lęk czy złość.
O czym mogę/ trzeba mówić na terapii?
Ty decydujesz, o czym będziesz mówić i na co masz gotowość. Terapia to miejsce, gdzie można mówić o wszystkim, także o trudnych, czy intymnych tematach. Można też płakać albo się zezłościć – to naturalne.
Czy dostanę diagnozę ADHD lub spektrum autyzmu?
ADHD i spektrum autyzmu to kwestie neurorozwojowe – nie wystawiam takich diagnoz. Specjalizuję się w zaburzeniach oraz chorobach psychicznych, czyli np. zaburzeniach nastroju, zaburzeniach lękowych, zaburzeniach osobowości itp. Wspieram też osoby w kryzysach i trudnościach.